Materiály a symboly údržby textilií

praci-symboly

Jak porozumět složení materiálu při nákupu oblečení?

 

Akryl – Acryl

Umělé vlákno, texturou jako vlna, se kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem k žmolkování. Pevnost má sice nižší než jiná sytetická vlákna, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a organismů. Výrobky z něj jsou pevné, nesráží se a snadno se perou.

Bavlna - Cotton

Vlákna bavlny se získávají z keře bavlníku. Tento přírodní materiál si díky svým vlastnostem uchovává významné postavení v textilní výrobě. Bavlna se vyznačuje příjemným omakem, pevností, savostí vlhkosti. Bavlněné textilie lze prát i žehlit při vysokých teplotách. Přirozenou vlastností bavlny a její hlavní nevýhodou je mačkavost.

Elastan – Elastane

Syntetické vlákno na bázi polyuretanu o vysoké elastičnosti. Po natažení na několikanásobek svojí délky se elastan navrátí do původní délky a tvaru. Textilie s příměsí elastanu obepínají tělo, aniž by bránily pohybu. Používají se pro výrobu pružného sportovního oblečení, šatů, topů, plavek, spodního prádla. Podíl pouhých několika jednotek procent elastanu výrazně zlepší užitné vlastnosti textilie.

Další známé obchodní názvy elastanu jsou Spandex a Lycra.

Hedvábí

Hedvábím nazýváme přírodní ušlechtilé vlákno, které je tkáno z vlákna zámotků bource morušového. Z něj se zhotovují  hedvábnické tkaniny. Hedvábí či příměs hedvábí se používá na letní šaty, halenky, tuniky, svetříky. Bohaté uplatnění najdou při tvorbě svatebních šatů.

Kašmír – Cashmere (wool)

Jemná a lehká látka podobná ovčí vlně, ačkoli je kašmírová vlna asi 10x dražší než vlna ovčí. Pro příjemný omak a vynikající tepelnou izolaci se kašmír používá na svrchní pánské a dámské oděvy, šaty, svetry,šály a rukavice.

Kašmír se získává ručním vyčesáváním ze spodní srsti (kašmírských) koz. Pro získání jemné vlny z podsady srsti je nejpříhodnější období březen až květen, kdy se vysokohorské kozy přirozeně zbavují přebytečné srsti. Z jediné kozy lze získat za rok pouze 150g čisté kašmírové vlny.

Krajka

Krajka stejně jako krajkovina je lehká vzdušná děrovaná tkanina a pletenina s často pravidelně se opakujícím vzorem. Některé krajkoviny jsou ještě zdobeny výšivkou, korálky, flitry, kamínky nebo nejrůzněznějšími aplikacemi. Okraje mohou být rovné, rozmanitě vroubkované nebo vytvářet zdobnou borduru. Krajka se používá na slavnostní oblečení, společenské a svatební šaty, halenky, dámské topy, kabátky, bolerka a spodní prádlo.

Len

Lněné příze jsou o 20-30 % pevnější než příze z bavlny a za mokra se jejich pevnost zvyšuje o dalších 30 %. Typická je nestejnoměrnost („lněný“ vzhled ve tkanině), tvrdý omak a malá tažnost (2-5 %). Lněné a směsové tkaniny se používají na letní svrchní ošacení.

Modal 

Druh viskózového vlákna, viz Viskóza. Pro svoji jemnost, hebkost a lehkost se také nazývá umělým hedvábím.

Mohér

Je vlna z angorské kozy, příjemná na omak se zvláštním leskem. Oděvy z mohéru nežmolkují a mají extrémní odolnost vůči opotřebení.

Organza

Organza je jemná, průhledná, lesklá a lehká látka z přírodního či syntetického hedvábí. Používá se na společenské a svatební šaty, či na formální večerní róby.

Polyamid – PAD

Polyamidové vlákno se vyznačuje samými superlativy – vysoká pevnost, odolnost, pružnost, snadné udržování. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Známé je pod obchodním názvem Nylon a Perlon. Pro výrobu plavek se v současné době používají především materiály z umělých vláken, jejichž základ tvoří polyamid (např. Nylon), polyester nebo polyuretan (např. Lycra, Spandex, Elastna). Často dochází ke kombinaci těchto typů vláken – nejkvalitnějši je však 80% polyamid a 20% vlákna Elastan, Lycra,Spandex, apod.

Polyester – PES

Syntetické vlákno, které odsunulo bavlnu na druhé místo v textilní spotřebě. Oděvy z polyesteru mají vysokou odolnost na světle, málo navlhají a rychle schnou. Největší výhodou polyesterových látek je jejich nízká mačkavost. Polyester se často mísí s vlákny přírodními, aby tkaniny byly méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí. Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích. Omak a lesk je podobný hedvábí.

Rayon

Existuje více druhů rayonu, ale ten, ze kterého se vyrábějí látky, je většinou viskózový. Pokud najdete na štítku oblečení z USA "rayon", je to totéž jako u nás viskóza. Viskózové látky jsou vesměs velmi příjemné na nošení, měkké, savé, splývavé a chladivé. Oblečení z viskózy nebo s její příměsí určitě nezavrhujte jen proto, že původ vlákna je zčásti umělý! Není umělina jako umělina. Viskóza tolik nežmolkuje a netvoří se v ní statická elektřina, takže nepřitahuje smítka.

Satén

Satén je splývavá tkanina s lesklým hladkým povrchem, většinou malé hmotnosti. Používá se převážně na společenské šaty nebo halenky. Ve světlých odstínech je vhodný pro vyhotovení svatebních šatů.

Šifon

Šifon je průhledná lehká látka, hedvábně jemná se zrnitým povrchem. Je na omak měkká a splývavá. Může být vyrobena z hedvábí nebo umělého vlákna. Používá se na společenské šaty, lehké letní šaty, halenky, tuniky, šály a šátky.

Taft

Pro taft je typická jeho tuhost a hladký povrch s lehkým kovovým leskem. Taft se dá snadno řasit a používá se na společenské šaty, večerní a svatební šaty. Takovéto šaty z taftu krásně drží tvar.

Tyl

Tyl je lehká a průsvitná látka, charakteristická jemnou mřížkou. Tyly se používají k výrobě dámských společenských nebo svatebních šatů.

Úplet

Úplet nebo pletenina je pružná textilie, která vzniká provlékáním jednotlivých oček nití. Pro jejich výrobu se používají příze bavlněná, viskózová nebo syntetická, často s příměsí elastanu, který zvyšuje jejich pružnost. Úplet se používá na šaty, svetry, halenky, trička, topy.

Kvalitní úplet je s příměsí polyester, viscosa, modal, elastan, hedvábí, kašmír, vlna, rayon. S příměsí těchto materiálů jsou oděvy velmi příjemné, hebké, měkké a velmi poddajné.

Viskóza – Viscose (Rayon)

Získává se regenerací celulózy, což je přírodní polymer. Jedná se o přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskózové textilie mají vysokou pevnost, savost a nemačkají se. Výrobky z viskózy jsou lesklé a příjemné na omak. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal. Viskózové látky jsou vesměs velmi příjemné na nošení, měkké, savé, splývavé a chladivé. Oblečení z viskózy nebo s její příměsí určitě nezavrhujte jen proto, že původ vlákna je zčásti umělý! Není umělina jako umělina. Viskóza tolik nežmolkuje a netvoří se v ní statická elektřina, takže nepřitahuje smítka.

Vlna - Wool

Vlna pohltí a odpaří mnohem více vlhkosti než bavlna. Další unikátní vlastností mimo termoizolace, je její schopnost pojmout a odpařit několikanásobně více vlhkosti než klasická bavlna, proto se ta nejjemnější vlna začala hojně využívat i pro výrobu funkčního prádla. V chladném období je ideální volba pro šaty, svetry, kabáty - materiál s příměsí vlny.